Rattan Mobilya Temizliği Nasıl Yapılır?

Hayatlarımız gibi yaşam alanlarımızı da inşa ederiz. Kendi zevkimizi konuşturduğumuz bir ortam yaratırız. Bazen bu konuda tek başımıza hareket ederiz, bazen ailenin diğer üyelerini de sürece dahil ederiz bazen de bir profesyonelden destek alırız. Her koşulda da süreci biz yönetiyorsak son dokunuşlar hep kimliğimizden akar gider ve yerini bulur.

Evimizin açık alanlarını tasarlarken ki bu bazen balkon bazen teras bazen de bir kış bahçesi olabilir. Burada kullanmayı seçtiğimiz ürünler hem doğaya karşı dayanıklı hem de uyum sağlayan özellikte olmasını isteriz. Bu alanlara özel üretilen mobilyalardan şaşmamak gerekir diyebiliriz. Rattan mobilyalar açık alanlarda hem görünüş hem de dayanıklılık açısından iyi iş çıkaran eşyalardır.

Doğru kullanma ve bakımını yapma konusunda bilinçli davranırsak uzun yıllar sevdiğimiz bahçe mobilyalarımızın üstünde birçok anı biriktirebiliriz. Bu tip mobilyaların temizliği için bir araştırma yapıyorsanız yazımızın devamına gelin birlikte göz atalım. Biz sizin için her şeyi tek tek anlattık.

Mobilyanızın ne durumda olduğu yani ne kadar kirlendiği çözüm önerilerini doğru değerlendirebilmek için ilk tespit edilmesi gereken konu başlığıdır. Uzun süre temizliği yapılmamış ve oldukça kirlenmiş bir rattan mobilya bakımı yapacaksanız tavsiyeler farklı listelenir. Ama basit ve rutin bir temizlik yapacaksanız işler biraz daha hafifleyecek diyebiliriz. Bu iş için su, bez, sert ucu olmayan fırçalar, bazı kimyasal temizleyiciler ve süpürge makinesi gerekiyor. Daha sonra kolları sıvayarak temizliğinizi yapabilirsiniz. Temizlik bittiğinde mobilyanızı sanki yeniden almışsınız gibi olabilir. Belki o ilk günkü heyecanınızı bile hatırlayabilirsiniz.

 

Rattan mobilyaları nasıl temizlemeliyiz?

Bahçe mobilyanızın temizlik ihtiyacını ve malzemeleri belirledikten sonra detaylı bir temizlik yapabilirsiniz. Öncelikle temizlik yapacağınız günün rüzgarlı ya da yağmurlu olmamasına dikkat edebilirsiniz. Böylelikle açık alanda gerçekleştireceğiniz temizliğinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Süpürge Makinenizle Mobilyanızın Tozunu Alabilirsiniz

Bazı süpürgelerin minder, koltuk ve ara dar alanlar için özel uçları bulunuyor. Böyle özel bir uca sahipseniz bu işlem için kullanabilirsiniz. Yoksa da süpürgenizin geniş olan ucunu çıkararak dar ağzını bu uygulama için tercih edebilirsiniz. Rattan sandalye, sandalye minderi, koltuk, koltuk minderi ve masanın tozunu olabildiğince alın. Süpürge kullanma imkanınız yoksa yumuşak bir fırçayla da tozunu alabilirsiniz. Ya da bir kuru bezde işinizi görebilir.

Mobilyanızda Zamanla Oluşan Lekeleri Çıkarabilirsiniz

Mobilyanızın üstünde zamanla bazı lekeler oluşabilir. Bu lekeleri çıkarmak için sodyum klorür çözeltisini kullanabilirsiniz. Malzemeyi temiz ve yumuşak bir fırça yardımıyla lekelerin üstüne uygulayabilirsiniz. Daha sonra mobilyanızı bol suyla durulayın. Bu işlemi yaparken suların bitkilerin olduğu alana gitmemesine özen gösterin. Kirler beklediğinizden daha çetin çıktıysa o zaman amonyak kullanabilirsiniz. Özellikle bahçe mobilyanızın ayakları kirli görünüyorsa amonyak kattığınız ılık suyla yıkamasını yapabilirsiniz. Tüm leke çıkarma işlemlerinden sonra mobilyanın kuruması için güneşin altında bekletebilirsiniz.

Rengi Solan Rattan Mobilyalarınızı Yeniden Canlı Bir Görünüme Kavuşturun

UV ışınlarına yazın sürekli maruz kalan açık alan mobilyalarının rengini yeniden canlandırabilirsiniz. Bunun için bitkisel yağlarla mobilyanızı silebilirsiniz. Ya da daha ileri deformasyonlar için hem mobilyanızı korumak hem de görüntüsünü yenilemek için renksiz vernik kullanabilirsiniz. Bu işlemi yaparken mobilyanızın güneş altında olmamasına dikkat edin.

 

Rattan Mobilyaları Temizlemek Neden Önemli?

 Rattan bahçe mobilyaları, kaliteli bir sentetik maddeden üretilir. Bu sebeple hem dayanıklı hem de temizlemesi kolay bir eşyadır. Açık alanda bulunması ve yazın gündüzleri neredeyse üstünden kalkmadığımız, havuz kenarında kullanıyorsak ıslanması ve güneş kremine bulunması ve yemek yerken döküp saçmamız derken kolay kirlenme potansiyeline sahiptir. Ürünün bakımının ve temizliğinin yapılması bu sebeple gerekebilir. Ürünü temizlemek uzun süre güzel görüntüsüyle kullanmamıza fayda sağlar. Kim yaşam alanında kirli, tozlu ve rengi solmuş bir mobilya görmek ister ki?

 

Rattan Mobilyalar Ne Sıklıkla Temizlenmeli?

 Rattan mobilya bakımını ihtiyaç duyduğunuz her zaman yapabilirsiniz. Mobilyanızı kullanma sıklığınıza, kullanma dikkatinize ve temizlik anlayışınıza göre bakımını yapabilirsiniz. Burada aslında konuyu belirleyen ölçü siz olacaksınız. Açık alanlarda kullandığımız bu eşyaları sezon kapandığında temizleyip ve gerekli bakımlarını yapıp depolama alanında üstlerini örterek uygun koşullar altında saklayabilirsiniz.

Rattan bahçe mobilyalarına Ana Dağıtım güvencesiyle sahip olabilirsiniz!

 

Bu yazımız da dikkatinizi çekebilir: Ahşap Masa Temizliği Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA