Ahşap Masa Temizliği Nasıl Yapılır?

ahşap masa temizliği nasıl yapılır

Ahşap masa modelleri arasından ihtiyacınıza uygun olan ve dekorasyonunuz ile uyum sağlayan seçenekler arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Ahşap mobilyaların kullanımında ise bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Özellikle mobilyanın ahşap olması sebebi ile de sıcak cisimlerin üzerine direk olarak konulmaması son derece önemlidir. Ahşap masalarında aynı zamanda üzerine dökülen sıvıların da kısa sürede temizlenmesi gerekir. Bu işlemde çabuk olması yüzeyden derine sıvının akmasına mani olacaktır.

Ahşap masa temizliğine detaylı olarak yer vermeniz son derece önemlidir. Ahşap masaların genel olarak düzenli şekilde temizlenmesi gerekir. Özellikle toz ahşap masalar için büyük dezavantaja neden olur. Masa da yer alan tozun alınmasında hafif nemli bez kullanmanız gerekir. Kullanılan temizleme gereçlerinde ahşap yüzey temizliğinde sert ya da aşındırıcı olan tercihe yer vermeniz yüzeye zarar verebilir.

Ahşap masaların temizlenmesi işlemlerinde gene olarak yapılan hatalardan birisi de sabunlu su ile temizlemektedir. Sabun kullanımı durumunda ahşap yüzeyin derinliklerine iner. Bu ise görüntü de ve ahşap yüzey yapısından soruna sebep olabilir.

Ahşap Yüzeyde Yaşanan Matlaşma Nasıl Giderilir?

Ahşap masaları kullanım ile beraber zaman içinde matlaşmaktadır. Kuru ve mat bir görüntüye sahip olan ahşap masanızın eski görüntüsünü elde etmek için ise yılda bir ya da iki kez yapmanız gerekir.

Ahşap masanın yüzeyinde oluşan matlaşma ve kuruluğun giderilmesi için öncelikle ahşap ahşap cilası ve kremi kullanmanız gerekir. Yumuşak bir bez ile gerçekleştirilecek olan işlem ile masanız muhteşem görüntüye sahip olmanız sağlanır. Cilanın yüzeye uygulanması sonrasında ortalama yirmi dakika kadar cilanın yüzeyde kalması önerilir. Yirmi dakika sonrasında yüzeyin yumuşak bez ya da ped ile silinmesi gerekir.

Ahşap Masaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Ahşap masa modelleri farklı tasarım içeriklerine sahip olarak hazırlanmaktadır. Modern dokunuşa ya da sportif etkilere sahip olan tasarımlara günümüzde yer açılmak ile beraber ahşap masa denilince ilk akla gelen klasik masalardır.

Dekorasyon stiliniz ile uyumlu olan seçenekler arasından seçiminizi yaparak ahşap masa kullanımının avantajını elde edebilirsiniz. Ahşap masaların dekorasyon alanında kullanılmasında bazı zararlı detaylardan uzak durulması gerekir.

Ahşap masa ürünlerin kullanılmasında toz zararlı olan detaydır. Bu sebep ile en az iki günde bir hafifi nemli bez ile tozunun alınması gerekir. Ürünün tozunun alınmasında sabun kullanılması önerilmez. Ancak leke ya da çıkmayan bir iz olması durumunda sadece o alanda az miktarda sabun kullanılacak lekenin çıkarılması sağlanabilir. Sabun ahşap yüzeyin derinine inmesi sebebi ile ahşap yüzeye zarar vermesine neden olabilir.

Ahşap masaların kullanımında güneşe maruz kalması ise solmaya etki edebilir. Bu neden ile mümkün olduğu kadar güneş ışığından uzak tutulması önerilir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda vardır. Böyle durumlarda ise ürün zaman içinde matlaşacaktır. Bu ise cilalama ihtiyacının yaşanmasına sebep olur. Ahşap masalar her ne kadar cilalı olarak satışa sunulsa da toz, güneş, hava ve nem ürüne zarar verebilir. Bu sebep ile ahşap masaların kullanımında bazı detaylara yer açılması gerekir. Ahşabın düzenli olarak tozunun alınması, güneş ışığında muhafazası, ıslanmaması gibi detaylar kullanımda uzun vadeli bir avantaj elde edilmesini sağlamaktadır. Ahşap masaların bakımında cila kullanımına yer açarken aynı zaman krem de kullanılır. Cilanın yapılması işleminde ise öncelikle tüm alana sürülmesi ve sonrasından ise ortalama 20 dakika kadar beklenmesi gerekir. Bu işlemler sonrasında ise yumuşak ve tüy bırakmayan bez ile cilanın alandan temizlenmesi ile işlem sona erer.
Bu yazımız da dikkatinizi çekebilir: En Uygun Toptan Masa Modelleri Nereden Alınır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA